Komu niezbędny jest psychoterapeuta?

Problemy z psychiką ciągle są uważane za coś wstydliwego. Najwyższa pora, aby wizyta u psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty były czymś tak normalnym, jak leczenie u dentysty czy pediatry. Wyjaśniamy, czym wyróżnia się terapia u psychoterapeuty i kto powinien z niej korzystać.

Czym charakteryzuje się terapia u psychoterapeuty?


Psychoterapia jest jedną z metod, którą stosuje się w przypadku zaburzeń i chorób związanych z psychiką człowieka. Terapia u psychoterapeuty pomoże także zwiększyć i rozwinąć samoświadomość i potencjał osobowości.
Terapia polega na zaplanowanych przez specjalistę działaniach, które pozwolą na zmniejszenie lub usunięcie cierpienia i poprawę jakości funkcjonowania.

Kto powinien się zgłosić do psychoterapeuty?


Najczęściej do psychoterapeuty zgłaszają się osoby z depresją. Ale psychoterapia może być rozwiązaniem także przy innych problemach. Wśród wskazań do terapii można wymienić:

  • agresję,
  • ataki paniki, stany lękowe i fobie,
  • zaburzenia odżywiania,
  • lęk przed krytyką i problemy z poczuciem własnej wartości,
  • problemy z radzeniem sobie ze stresem.
    To tylko niektóre z przypadków, w których terapia daje bardzo dobre wyniki.

Co składa się na terapię?


Psychoterapia składa się z cyklu spotkań z psychoterapeutą. W zależności od problemu i rodzaju terapii mogą to być spotkania indywidualne, grupowe, a także dla par lub rodzin.
Psychoterapeuta musi mieć odpowiednią wiedzę i wykształcenie. Psychoterapeuta zaproponuje najodpowiedniejszy według niego sposób leczenia. Ustali liczbę i częstość spotkań, na których nie tylko będą omawiane problemy pacjenta, ale także zlecane pewne zadania czy zmiany.

News Reporter