Jak uzyskać poradę prawną?

Dzięki pomocy doświadczonego prawnika można łatwiej radzić sobie w gąszczu złożonych przepisów. Jak uzyskać poradę prawną i ile trzeba za nią zapłacić? Sprawdzamy!

Na czym polega poradnictwo prawne?


Nie każdy z nas musi znać prawo, ale każdy jest zobligowany do jego przestrzegania. Postępowania spadkowe, rozwód, podział majątku, niesłuszne oskarżenie czy mobbing w pracy – to tylko niektóre przypadki, gdy porada prawna może być niezbędna.

Usługę jak poradnictwo prawne oferuje obecnie każda kancelaria prawna – adwokacka i radcowska. Polega ona na udzielaniu porad prawnych poprzez analizę sytuacji czy dokumentów zaprezentowanych przez klienta i odpowiedzi na jego pytania.

Udzielanie porad przez prawnika jest usługą skierowaną do każdego, kto potrzebuje pomocy prawnej – osób prywatnych, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji.

Jak uzyskać poradę prawną?


Obecnie kancelaria prawna może zaoferować swoim klientom porady prawne w kilku formach, które pozwalają na uzyskanie pomocy także bez konieczności wychodzenia z domu.

Poradę prawną można uzyskać w poniższych formach:

  • Osobista wizyta w kancelarii adwokata albo radcy prawnego.
  • Rozmowa telefoniczna z prawnikiem.
  • Porada prawna przez internet – przesyłana w formie wiadomości lub udzielona podczas rozmowy przez komunikator.

Wiele osób preferuje tradycyjną drogę uzyskania porady prawnej, czyli wizytę w kancelarii. Należy pamiętać o tym, aby wcześniej się na nią umówić. Może być też konieczne przekazanie dokumentów do kancelarii, by prawnik mógł zapoznać się z nimi przed spotkaniem.

Porady prawne na odległość, czyli przez telefon i internet wymagają wcześniejszego przekazania zapytania oraz dokonania wpłaty. Należy jednak uważać na oferty porad przez telefon, które polegają na łączeniu się z wysokopłatnym numerem, ponieważ mogą być znacznie droższe niż zwykła wizyta u prawnika lub porada online.

Porada prawna – ile kosztuje?


Najczęściej kancelaria prawna wycenia usługi poradnictwa prawnego indywidualnie. Średnio za uzyskanie porady należy zapłacić 150-200 złotych.

Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztowała porada prawna, można także zadzwonić lub wysłać zapytanie bezpośrednio do kancelarii.

News Reporter