Czym są zamówienia publiczne i przez jakie instytucje mogą być ogłoszone? Dlaczego są obostrzone tak licznymi przepisami? Kompendium wiedzy na temat zamówień publicznych poniżej.
Kto ogłasza zamówienia publiczne?
Zamówienia publiczne z reguły są ogłaszane do wiadomości publicznej (jak sama nazwa wskazuje), aby w jak najbardziej przejrzysty i transparentny sposób wybrać wykonawcę usług, dostaw lub prac budowlanych. Firmy czy osoby fizyczne, które chcą przystąpić do starania się o realizację zamówień publicznych, muszą również spełniać szereg różnych kryteriów, między innymi takich jak nie zaleganie z podatkami czy składkami na ZUS. W zamówieniach publicznych mowa zwykle o naprawdę dużych kwotach, stąd też tak ważne jest to, by tryb wyłaniania wykonawcy był jak najbardziej konkretny i opisany różnymi przepisami. To zwyczajnie zamyka drogę do nadużyć, takich jak na przykład kierowanie się koneksjami podczas wyboru wykonawcy.
Przetargi na zamówienia publiczne
Z hasłem zamówienia publiczne bardzo często kojarzy się przetarg. To zupełnie słuszne – to właśnie na drodze przetargu ograniczonego lub nieograniczonego najczęściej wyłania się wykonawcę, chociaż oczywiście zdarzają się również takie sytuacje, że żaden z przystępujący do przetargu podmiotów nie spełni wymaganych kryteriów, a zatem przetarg jest nierozstrzygnięty. Wtedy wykonawcę zadań wybiera się w jakiś inny sposób, jednak znowu tylko i wyłącznie zgodnie z przepisami prawa o zamówieniach publicznych. Informacje na temat przetargów i ich wyników można uzyskać na stronach internetowych różnych instytucji w zakładce BIP.