Czym jest ginekomastia i jak można ją leczyć?

Ginekomastia to choroba dotykają mężczyzn. Polega ona na przeroście gruczołu piersiowego. W praktyce oznacza ona, że u panów dochodzi do tak dużego rozrostu tkanek w obrębie piersi i brodawek sutkowych, że wyglądają oni jakby mieli biust. To poważny problem, który na szczęście dziś można leczyć. Dobrze wykonana operacja ginekomastii daje naprawdę satysfakcjonujący efekt.

Czym jest ginekomastia?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, ginekomastia to przerost gruczołu piersiowego. Mówiąc o niej, należy wyraźnie odróżnić ją od lipomastii, w przypadku której rozrost dotyczy tkanki tłuszczowej. Ginekomastia może atakować osoby płci męskiej bez względu na wiek. Oznacza to, że jej ofiarą mogą paść zarówno dojrzali mężczyźni, jak i młodzi chłopcy.

Jak objawia się ginekomastia?

Kiedy dochodzi do powiększenia tkanki gruczołowej, klatka piersiowa mężczyzny zaczyna przypominać tą kobiecą. Powiększają się bowiem piersi. Najczęściej mamy do czynienia z ginekomastią obustronną, ale zdarza się, że schorzenie atakuje wyłącznie jedną stronę ciała. Powiększone piersi są tkliwe, znacznie zwiększa się ich wrażliwość. Panowie uskarżają się na dyskomfort. Nie jest to jednak ból.

Co jest przyczyną ginekomastii?

Za ginekomastię odpowiadają zaburzenia hormonalne. Specjaliści wskazują na ogół na nieprawidłowe stężenie estrogenów oraz androgenów. Coraz częściej mówi się jednak również o roli przysadki mózgowej, tarczycy i nadnerczy w powstawaniu ginekomastii. Jeśli ginekomastia występuje o młodych chłopców, jest szansa, że zaniknie sama po przejściu okresu dojrzewania.

Czy operacja ginekomastii jest skuteczna?

Operacja ginekomastii to skuteczna metoda leczenia tego schorzenia. Pozwala ona na przywrócenie mężczyźnie męskiego wyglądu. Zabieg wykonany przez specjalistów jest bezpieczny, a ryzyko powikłań niewielkie.

Ginekomastia to problem nie tylko zdrowotny, ale również estetyczny. Może obniżać poczucie własnej wartości. Dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Operacja ginekomastii to sprawdzona, skuteczna metoda.

News Reporter