
Imprezy, na których zagości tequila, są zwykle naprawdę energiczne, a uczestnicy bawią się na takich spotkaniach świetnie. Cały rytuał picia tego trunku wiąże się z pewnym przygotowaniem, od którego nie stroni żaden miłośnik dobrej zabawy. Ciekawostką jest fakt, że w 2006 roku uprawy agawy, z których produkowany jest ten alkohol, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To samo stało się z zabytkowymi zakładami przetwórczymi, które znajdują się w mieście Tequila – centrum produkcji trunku.
Uprawa agawy
Ta meksykańska wódka produkowana jest z pozyskiwanej z upraw agawy niebieskiej, która w pierwszej kolejności musi wzrosnąć, a po zbiorze sfermentować. Bardzo ważne jest pochodzenie konkretnych roślin, ponieważ do produkcji tequili używa się jedynie określonych szczepów rośliny. Do produkcji tego mocnego i charakterystycznego trunku nadaje się agawa, które rośnie przynajmniej osiem do dziesięciu lat, przez co można spokojnie założyć, że jest to dla producenta przedsięwzięcie bardzo dalekosiężne. Po określonym czasie agawa zaczyna dojrzewać, a żniwiarz musi w odpowiedni sposób zebrać te części rośliny.
Tequila i agawa
Fachowiec zbierze ze swojego pola nawet tonę agawy, którą później musi w odpowiedni sposób przygotować to transportu. W miejscu docelowym agawa cięta jest na połowy lub ćwiartki i w takiej formie musi być upieczona, aby była gotowa do kolejnych etapów tworzenia tej meksykańskiej wódki. Jest to dopiero początek skomplikowanego procesu, który ma przed sobą jeszcze wiele etapów prowadzących do powstania tego wyjątkowego, charakterystycznego alkoholu.