Czym jest i jak powstaje logotyp?

Podstawą tworzenia marki jest między innymi jej identyfikacja wizualna. Jednym z jej elementów jest logotyp. Jego stworzenie warto powierzyć profesjonalnej firmie, której specjalnością jest tworzenie logotypów.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się logotyp?

Bardzo często logotyp i logo są używane zamiennie. Okazuje się jednak, że są to zupełnie inne elementy służące wizualnej identyfikacji firmy. Tworzenie logotypów warto powierzyć doświadczonej firmie, że logotyp musi być niepowtarzalny. Cechy dobrego logotypu to:

  • kompozycja tekstowa budząca zainteresowanie;
  • topografia, która jest nie tylko oryginalna, ale także tożsama z marką;
  • dostosowana gama kolorystyczna;
  • czcionka w odpowiednim formacie.

Logotyp to graficzna interpretacja brzmienia nazwy marki. Jest on bardzo ważną częścią logo. Logotyp może składać się wyłącznie z nazwy, symbolu graficznego, ale może też być połączeniem nazwy z symbolem.

W jakim celu tworzy się logotypy?

Tworzenie logotypów ma w zasadzie tylko jeden cel: stworzony dla danej firmy logotyp pozwala odróżnić ją i oferowane przez nią produkty bądź usługi od tych, które oferuje konkurencyjna firma. Wielu właścicieli firm, które posiadają logotyp decyduje się na jego zarejestrowanie jako znaku towarowego w urzędzie patentowym. Dzięki temu logotyp jest objęty ochroną prawną. Logotyp, który został zarejestrowany jako znak towarowy można bardzo łatwo poznać. Bezpośrednio przy takim logotypie znajdować się będzie symbol ®.

Jak może wyglądać logotyp?

Współczesna grafika daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o tworzenie logotypów. Badania marketingowe wyraźnie jednak wskazują, że najlepiej sprawdza się prostota i minimalizm. Na pewno jednak podczas tworzenia logotypu musi zostać uwzględniony profil firmy i charakter oferowanego przez nią produktu bądź usługi.

Logotyp jest bardzo ważnym elementem wizualnej identyfikacji marki. Nie należy mylić go z logo. Logotyp może, ale nie musi być częścią logo. Na ogół jednak logo i logotyp funkcjonują niezależnie od siebie.

News Reporter