Jak ułożyć kostkę?

Brukarstwo polega na układaniu kostki brukowej w różny kształt w celu wyrównania terenu oraz stworzenia niepowtarzalnego klimatu.

Jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania pracy?

Układanie kostki brukowej wymaga użycia następujących narzędzi:

  • miary do mierzenia proporcji oraz odległości,
  • grabi do rozprowadzania podbudowy,
  • poziomicy do równego ułożenia kostki,
  • folii ochronnej, która oddzieli od siebie podbudówkę i inne materiały,
  • ubijaka do utwardzania podłoża,
  • łopaty do przenoszenia sypkich materiałów,
  • taczki, która pomoże przewieźć materiały budowlane,
  • sznurka lub znaczników do wyznaczenia granic,
  • szlifierki do cięcia materiałów.

Jakie materiały potrzebne są do utwardzenia terenu?

Układanie kostki brukowej przez malbud.waw.pl wiąże się z odpowiednim doborem materiałów pod względem ich przeznaczenia oraz częstotliwości eksploatowania. Gładkie materiały są odporne na zabrudzenia, a chropowate należy dodatkowo zaimpregnować.
Do wykonania prac potrzebny będzie też cement oraz piasek, a także krawężniki oraz kanał liniowy i rury kanalizacyjne, które pozwolą odprowadzić wodę z gruntu.

Jakie są etapy wykonywania prac?

Układanie kostki brukowej rozpoczyna się od wykonania wgłębienia, które musi mieć co najmniej pół metra głębokości gdy na nawierzchnię oddziaływać będą duże siły. Jeżeli kostka układana będzie w miejscu mało eksploatowanym, wówczas wgłębienie powinno mieć od 15 do 20 cm.
Dno wgłębienia należy wyprofilować i zagęścić w celu odprowadzania z niego wody. Kolejnym etapem jest ułożenie krawężników, które wykończą nawierzchnię i mocowane są na gruncie zagęszczonym mieszanką betonową. Do ścieżki ogrodowej stosuje się krawężniki chodnikowe, a do podjazdów i parkingów krawężniki drogowe.
Materiał układa się na całym terenie w dowolny wybrany przez siebie wzór pamiętając by osadzać kostki blisko siebie. Podczas układania kostki należy mieszać ją biorąc każdą kostkę z oddzielnej palety. Podczas wykonywania prac można chodzić po już ułożonej nawierzchni, ale nie wolno stąpać po podbudowie. Po wykonaniu prac na całym terenie należy docisnąć materiał i posypać go cienką warstwą piasku lub zaimpregnować specjalnym impregnatem.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *